Falkavezér nevelési stílus
Bizonyára hallottál már a falkaelméletről. Népszerű képzési forma aminek lényege, hogy te legyél a domináns, az „alfa”, a falka vezére.
A falkaelmélet szerint a kutya kölyökkorától fogva állandó küzdelemben áll veled a vezetői posztért, ezért engedelmességre kell tanítanod.
Mára már kiderült, hogy a falkavezér nevelési stílus arra készteti a kutyatulajdonosok ezreit, hogy rosszul bánjanak az amúgy számukra értékes kutyáikkal.
Mit mondanak a kutatók?
Ez az alfa mítosz egy kutatók általi megfigyelésen alapszik, amiben a farkasok falkán belüli viselkedését tanulmányozták. Azt vették észre, hogy a falkának van egy vezetője, aki tekintélyével kiköveteli magának a zsákmányt, elsőként párzik és minden igényét szabadon kielégítheti. A falka többi tagja pedig elfogadja az alárendeltséget.
Két fő probléma is van ezzel az elmélettel. Egyrészt, a vadon élő farkasok nem feltétlenül így élnek, sokkalinkább fontos számukra a teljes falka túlélése. Másrészt a kutyák nem farkasok. A kutya, mint faj régóta társa az embernek, ebből adódóan eltérő igényeik is vannak, mint őseiknek.
Ki a főnök otthon?
Lehet neked is feltűnt már, hogyha több kutya van otthon, akkor az egyik dominánsabbá válik a többiekkel szemben: több játékot és figyelmet követel magának. Ám a legtöbb ilyenfajta domináns viselkedés nem azért van, mert az egyik kutya erővel rákényszeríti a másikat engedelmességre. Egyes kutyák képesek türelmesebbek lenni, mint társaik. Van olyan, aki békésen kivárja a sorát az etetésnél, más tevékenységben viszont elsőbbséget követel magának. Mondjuk a sétáltatás alatt ő akarja vezetni a csapatot, ezért mindig legelől megy.
Amikor a kutyák már agresszívan követelik ezeket a dolgokat maguknak, akkor az nem csak a dominancia megnyilvánulása lehet. Sokkal inkább a szorongás és bizonytalanság jele, amely féltékenységből is fakadhat.
Az agresszív viselkedés kiváltó okai
A falkavezér elmélet problémás a kutya és az ember kapcsolatának szempontjából. Tévesen azt sugallja, hogy erőszakosnak kell lenned ahhoz, hogy a kutyádat engedelmességre neveld. Így lehet, hogy az amúgy szófogadó kutyád szorongóvá válik, és félni kezd a következményektől. Ez a fajta nevelési módszer tehát arra késztetheti a kutyát, hogy dominánsabban lépjen fel veled szemben, pedig a helytelen viselkedés mögött szorongás és sebezhetőség áll. Az a kutya, aki viszont bízik a gazdájában, sokkal engedelmesebb.
Tanuld meg a kutya testbeszédét olvasni!
Tehát ha azon tűnődsz, melyik nevelési technikát alkalmazd akkor ezt ne válaszd! Sok oktató modernebb hozzáállással azt tanítja, hogy először inkább próbáld meg megérteni a kutyádat. A kutya testbeszédének és jelzéseinek felismerése elengedhetetlen a jó kommunikációhoz. Koncentrálj arra, hogy ezeket jól értelmezd és jól tudj rájuk reagálni.
A jó kapcsolat alapja a pozitív visszajelzés
Fontos a pozitív megerősítés, dícséret. Ha egy kutya megfelelően teljesít, jutalmat érdemel. Ha nem, akkor addig nem kapja meg a jutalmat, amíg a kívánt viselkedést meg nem valósítja. Ez a képzési módszer bizalmat, jó kapcsolatot és kommunikációt teremt ember és kutya között már kölyökkorban is.
Te milyen képzési módszert használsz a kutyád nevelésénél? Mit gondolsz a dominanciaelméletről? Kommentben osszd meg velem a véleményedet!